Rodzaje i różnice elektrostymulatorów mięśni

elektrostymulatory mięśni

Elektrostymulator to medyczne urządzenie do fizjoterapii, które generuje impulsy elektryczne i delikatnie oddziałuje na tkankę mięśniową. Urządzenie wykonane jest w postaci małej jednostki elektronicznej z elektrodami wyjściowymi.

Jak działają elektrostymulatory mięśni?

elektrostymulatory mięśni

Elektrody umieszcza się na określonych obszarach ciała i po ich włączeniu dostarcza się do nich prąd. Użytkownik dostosowuje siłę i częstotliwość prądu, a także czas trwania zabiegu do swoich upodobań. Urządzenie działa w najprostszy możliwy sposób:

  • Czujniki są przymocowane do umięśnionych obszarów ciała. Najczęściej spotykane mięśnie to uda, plecy, ramiona, brzuch i klatka piersiowa;
  • Urządzenie ustawia się w zależności od pożądanego efektu. Użytkownik wybiera czas trwania, częstotliwość i amplitudę impulsu;
  • Blok elektroniczny generuje impulsy, które są dostarczane do różnych części ciała;
  • Prąd przenika przez skórę, oddziałuje bezpośrednio na tkankę nerwową, a następnie przechodzi do mięśni.

Stymulacja elektryczna powoduje intensywne skurcze mięśni. Na impulsy elektryczne reagują nie tylko mięśnie, ale także układ naczyniowy. Kapilary i naczynia zaczynają intensywnie pracować, co podkręca metabolizm i poprawia ukrwienie całego organizmu.

Główne rodzaje stymulatorów mięśni

Elektrostymulatory mięśni są produkowane przez różne marki, co pozwala użytkownikom zaoferować porządny wybór urządzeń do użytku profesjonalnego i domowego. Z założenia są to urządzenia mobilne i stacjonarne, z możliwością podłączenia do prądu lub baterii. Warto przyjrzeć się bliżej głównym różnicom pomiędzy wszystkimi modelami.

Profesjonalne urządzenia mają ogromną ilość czujników wyjściowych i elektrod, dzięki czemu są bardziej wydajne i mocniejsze. Profesjonalne stymulatory tworzą kompleksowe działanie na wszystkie grupy mięśniowe. Urządzenia te są zasilane elektrycznie, więc mają wiele możliwości dopracowania, specjalnych regulacji i opcji. Profesjonalne elektrostymulatory mogą być wykorzystywane do szeregu zabiegów terapeutycznych i profilaktycznych:

  • Lipoliza elektryczna;
  • Masaż drenażu limfatycznego;
  • Interferencja.

Urządzenia domowe mają tylko 2-4 kanały wyjściowe, minimalny zestaw funkcji i optymalną moc. Ergonomiczne urządzenia są zasilane zwykłymi bateriami, więc nie można się pomylić w ustawieniach.

Zawartość funkcjonalna stymulatorów domowych jest dość ograniczona, więc efekt nie jest porównywalny z rezultatem użycia profesjonalnego sprzętu. Aby skorygować poważne wady anatomiczne lub wyeliminować kolosalną nadwagę modele te są praktycznie bezsilne.

Pomimo ograniczonej mocy, urządzenia domowe są bardzo przydatne do posiadania w domu. Stosowane regularnie pomagają w odbudowie tkanki mięśniowej, regulują masę ciała i zwiększają krążenie krwi, utrzymują tonizację ciała i uzyskaną formę fizyczną bez zbytniego wysiłku.

Dlaczego warto stosować elektryczny stymulator mięśni?

Elektryczna stymulacja tkanki mięśniowej pozwala na uzyskanie trwałych efektów terapeutycznych i profilaktycznych. Zabiegi z wykorzystaniem urządzenia pomagają w następujących zadaniach

  • Pozbycie się zbędnych kilogramów — profesjonalne modele o dużej mocy są doskonałe do usuwania warstw tłuszczu;
  • Regularne tonizowanie mięśni, przywracanie elastyczności skóry: skuteczność będzie zależała od doboru odpowiednich parametrów urządzenia;
  • Wzrost mięśni — ćwiczenia fizyczne w połączeniu ze stymulacją elektryczną pozwalają skutecznie budować strukturę mięśni.

Aby uzyskać maksymalne efekty terapeutyczne i profilaktyczne, konieczne jest stosowanie elektrostymulatora pod nadzorem specjalisty. Lekarz zaproponuje konkretny schemat leczenia i udzieli jasnych wskazówek dotyczących doboru parametrów urządzenia.