Żel antybakteryjny – jaki zwykle ma skład? Czemu jest skuteczniejszy od mydła?

antibacterial gel

Dla wielu z nas żel antybakteryjny stał się podstawą w naszym codziennym życiu. Używamy go do mycia rąk, gdy mydło i woda nie są dostępne, lub jako dodatkowego środka ochrony przed bakteriami i zarazkami. Ale z czego dokładnie składa się ten żel? I jak działa, aby zabić bakterie?

Skład, jaki ma typowy żel bakteryjny

Głównym składnikiem większości żeli antybakteryjnych jest alkohol. Alkohol jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym, dlatego od wieków był używany do sterylizacji sprzętu medycznego. Po nałożeniu na skórę szybko zabija mikroby znajdujące się na jej powierzchni – w tym wirusy powodujące przeziębienie i grypę.

Inne składniki znajdujące się w niektórych żelach antybakteryjnych to gliceryna lub inne emolienty (zapobiegające wysychaniu skóry), substancje zapachowe (maskujące zapach alkoholu), barwniki (do celów brandingu) i konserwanty (przedłużające trwałość). Niektóre marki dodają do swoich preparatów także substancje nawilżające lub witaminy.

Przejdź do oferty
-> manada.pl <-

Dlaczego żel bakteryjny wygrywa z mydłem?

Jednym z najczęstszych zastosowań żelu antybakteryjnego jest stosowanie go jako środka do dezynfekcji rąk. Żelowe środki do dezynfekcji rąk zostały wprowadzone kilkaset lat temu, a ich popularność od tego czasu stale rośnie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych marek i preparatów; niektóre zawierają alkohol, inne nie. Żele na bazie alkoholu są bardziej skuteczne w zabijaniu zarazków niż te bez alkoholu, ale mogą również powodować podrażnienia skóry.

Jest wiele korzyści ze stosowania żelu antybakteryjnego, zwłaszcza w porównaniu z innymi metodami oczyszczania i ochrony skóry. Po pierwsze, żel antybakteryjny jest niezwykle wygodny w użyciu – wystarczy niewielka ilość na dłoniach i można uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem. Nie wymaga on również użycia wody, co oznacza, że można go stosować zawsze i wszędzie.

Dużą zaletą stosowania żelu antybakteryjnego jest to, że pomaga on zabić bakterie na skórze znacznie skuteczniej niż samo mydło i woda. Jest to ważne, ponieważ bakterie mogą powodować różne infekcje skórne i choroby, w tym wybuchy trądziku. W rzeczywistości badania wykazały, że ludzie, którzy używają żeli antybakteryjnych regularnie mają znacznie mniej przypadków trądziku niż ci, którzy nie używają tych produktów w ogóle.

Oprócz właściwości antybakteryjnych, kolejną zaletą stosowania żelu antybakteryjnego jest to, że często zawiera on substancje nawilżające lub inne składniki korzystne dla skóry (takie jak aloes). Oznacza to, że nie tylko Twoje ręce będą wolne od szkodliwych zarazków. Po zastosowaniu żelu skóra dłoni będzie miększa i gładsza.