Fasola tonka to specyficzne warzywo, które bywa też nazywane fasolą tonkińską lub bobem tonka. Owoce fasoli pochodzą z drzewa tonkowca wonnego, jaki wywodzi się z Ameryki Środkowej i Południowej. Odznacza się dużymi rozmiarami, czerwoną barwą z różowymi kwiatami. Każdy z owoców na drzewie posiadania jedną fasolkę. Czym cechuje się fasola tonka? Jak smakuje?
Fasola tonkińska
Okazuje się, że fasola tonka (https://planteon.pl/przyprawy-swiata/ziola-w-kuchni/tonka-fasola) nie jest zbytnio urodziwa – z wyglądu przypomina nieco wysuszone rodzynki. Wnętrze ziaren jest brązowe, a same ziarna są pomarszczone i mają czarną barwę. Unikalny aromat rośliny jest związany z kumaryną. Odznacza się intensywnością, jaka przypomina mieszankę cynamonu, wanilii, migdałów, szafranu, goździków i pieprzu. Co ciekawe, fasolka jest z powodzeniem stosowana w kuchni jako zamiennik wanilii. Może być przyprawą (w tym przypadku ziarenka należy zetrzeć na tarce o małych oczkach) i jest wykorzystywana podczas tworzenia deserów, a nawet kosmetyków (olejki, perfumy i inne).
Oryginalny i bogaty smak
Sama nazwa tonka wywodzi się z języka Galibi, jakim posługują się mieszkańcy Gujany Francuskiej. Oznacza w dosłownym tłumaczeniu bób lub fasolę, przy czym występuje też w języku Tupi. Producentami fasoli tonki na szeroką skalę są następujące państwa:
- Brazylia,
- Kolumbia,
- Gujana Francuska,
- Wenezuela.
Warto podkreślić, że fasola posiada duże stężenie kumaryny, jaka odpowiada za specyficzny aromat rośliny. Nasiona tonkowca posiadają od 1 do 3% tego związku. Z powodzeniem fasolę tonkę wykorzystują kucharze na całym świecie.