Stabilizator kolana – rodzaje 

stabilizator kolana

Stabilizator kolana dostępny jest w różnych wersjach. Umownie takie akcesoria medyczne, można podzielić na trzy różne grupy, które postaramy się opisać w poniższym artykule.

Miękkie stabilizatory kolana 

Określane są potocznie jako ściągacz na kolano albo opaska. Wykonuje się je z elastycznego oraz miękkiego surowca. Mogą być zapinane na rzep albo zakładane poprzez stopę. Nie ograniczają w ogóle ruchomości, lecz wspomagają więzadła i mięśnie w stabilizowaniu stawu kolanowego. Ich delikatne uciskanie redukuje obrzęki, dlatego zaleca się je szczególnie przy wybranych dolegliwościach bólowych czy też małych urazach, jak skręcenia oraz stłuczenia kolana.

Twarde stabilizatory kolana

Nierzadko nazywa się je również ortezami stawów kolanowych, stabilizatorami na kolano z bocznymi szynami albo z odpowiednimi wzmocnieniami. Zależnie od stopnia stabilizacji stosuje się je po poważniejszych kontuzjach albo operacjach. Ortezy tez posiadają wbudowane już elementy usztywniane, jak i regulowane, mocujące paski. Dzięki czemu stabilizują one staw i utrzymują kolana w odpowiedniej pozycji.

Sportowe stabilizatory kolana

Tego rodzaju stabilizatory z orteo.pl stosuje się w czasie aktywności. Zwykle są one dosyć miękkie, chociaż zawierać mogą usztywniające elementy. Sportowcy w czasie zawodów i treningów narażeni są na urazy oraz przeciążenia. Kontuzja zawsze związana jest z niezbyt przyjemnymi konsekwencjami, wyłączeniem czasowym ze sportu czy tych ryzykiem pojawienia się powikłań. Lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Właściwie dobrane sportowe stabilizatory zabezpieczą stawy oraz zminimalizują ryzyko powstania urazów.